UCHWAŁA  nr 132/XVI/06

Zarządu Głównego PTTK z dnia 16.12.2006 roku

w sprawie „Zasad działania samorządu przewodników turystycznych PTTK”

 

 

1.     Na podstawie art. 28 ust. 2 pkt. 20 Statutu PTTK Zarząd Główny PTTK uchwala „Zasady działania samorządu przewodników turystycznych PTTK”, które stanowią załącznik do niniejszej uchwały.

2. Wykonanie uchwały powierza się Sekretarzowi Generalnemu Zarządu Głównego PTTK.

3.  Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

                                                                                       Zarząd Główny PTTK

 

 

          

 

                                                                                 Załącznik do Uchwały nr 132/XVI/06

                                                                           Zarządu Głównego PTTK z dnia 16.12.2006 r.

 

 

ZASADY DZIAŁANIA

SAMORZĄDU PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH

POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO

 

Rozdział I. Organizacja samorządu.

 

   § 1. W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym tworzy się Samorządy Przewodników Turystycznych PTTK na obszar:

            1. kraju.

                  2. województwa (regionu).

 

   § 2.  Władzami Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK na obszar kraju są:

            1. Krajowa Narada Aktywu Przewodnickiego zwana dalej KNAP,

            2. Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK zwany dalej KPT PTTK,

            3. Komisja Przewodnicka ZG PTTK.

 

   § 3.   KSPT PTTK liczy 15 członków i jest wybierany w głosowaniu tajnym przez Krajową Naradę Aktywu Przewodnickiego. Spośród wybranych członków KSPT Krajowa Narada Aktywu Przewodnickiego wybiera w głosowaniu tajnym 9-osobową Komisję Przewodnicką ZG PTTK, która działa jako Prezydium Samorządu oraz zgodnie ze Statutem PTTK jako fachowy organ ZG PTTK zgodnie          ze Statutem PTTK.

 

   § 4.  Członkowie Komisji Przewodnickiej PTTK wybierają spośród siebie w oddzielnym głosowaniu tajnym przewodniczącego Komisji Przewodnickiej ZG PTTK, będącego zarazem przewodniczącym Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK.

 

   § 5.   W pracach Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK uczestniczą z głosem doradczym przedstawiciele:

1. Samorządów Wojewódzkich (Regionalnych) Przewodników Turystycznych PTTK, które nie mają swojego przedstawiciela w KSPT PTTK.

2. przewodnickiego środowiska akademickiego, jeśli nie mają swojego przedstawiciela w KSPT PTTK.

 

   § 6.  Dla realizacji celów programowych KSPT PTTK może powoływać zespoły zadaniowe, w pracach których mogą brać udział z głosem doradczym osoby spoza członków Samorządu, których opinia jest niezbędna do prawidłowej realizacji zadania.

 

§ 7.   1. W Krajowej Naradzie Aktywu Przewodnickiego PTTK biorą udział z głosem decydującym delegaci wyłonieni na wojewódzkich (regionalnych) konferencjach wg klucza wyborczego ustalonego przez KSPT PTTK i zatwierdzonego przez ZG PTTK na podstawie liczby przewodników turystycznych – członków PTTK w poszczególnych województwach (regionach) w roku poprzedzającym.

        2. W województwach (regionach), w których nie powołano Samorządu Wojewódzkiego (Regionalnego) lub nie wszystkie koła i kluby uczestniczą w Samorządzie, delegatów na Krajową Naradę Aktywu Przewodnickiego wybiera się wg klucza wyborczego ustalonego dla kół i klubów przewodnickich przez KSPT PTTK i zatwierdzonego przez ZG PTTK na podstawie liczby przewodników turystycznych – członków PTTK w kole lub w klubie w roku poprzedzającym.

 

   § 8.   Kadencja KSPT PTTK trwa 4 lata zgodnie z kadencją władz naczelnych PTTK, a wybory samorządu winny odbyć się w terminie do 3 miesięcy od zakończenia Walnego Zjazdu PTTK.

 

   § 9.   Władzami Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK na obszarze danego województwa (regionu) jest Wojewódzki (Regionalny) Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK zwany dalej Wojewódzkim (Regionalnym) Samorządem.

 

  § 10.  1. Wojewódzki Samorząd powoływany jest w przypadku podjęcia stosownych uchwał co najmniej połowy kół i klubów przewodnickich PTTK z terenu danego województwa. Uchwały te podejmują koła w porozumieniu z macierzystymi Oddziałami PTTK.

           2.  Regionalny Samorząd powoływany jest w przypadku podjęcia stosownych uchwał wszystkich kół i klubów przewodnickich PTTK z terenu sąsiadujących co najmniej dwóch województw. Uchwały te podejmują koła w porozumieniu z macierzystymi Oddziałami PTTK.

3. Wojewódzki (Regionalny) Samorząd składa się z 9 – 15 członków wybieranych spośród przedstawicieli (delegatów) wszystkich kół i klubów przewodnickich PTTK z danego województwa (regionu) na konferencji zwołanej w tym celu przez w/w zainteresowane jednostki organizacyjne oddziałów PTTK oraz oddziałów przewodnickich PTTK bez kół i klubów.

            4. Klucz wyborczy oraz rozdzielnik mandatów na wojewódzką (regionalną) konferencję przewodników PTTK zatwierdza KSPT PTTK.

           5. Wojewódzki (Regionalny) Samorząd wybiera ze swojego grona: przewodniczącego, wiceprzewodniczących, sekretarza i skarbnika.

            6.         Okres kadencji Wojewódzkiego (Regionalnego) Samorządu upływa zgodnie z kadencją władz naczelnych PTTK, a wybory samorządu winny odbyć się w terminie do 3 miesięcy od zakończenia Walnego Zjazdu PTTK.

            7. Wybory Wojewódzkiego (Regionalnego) Samorządu i jego ukonstytuowanie odbywają się               w głosowaniu tajnym.

 

Rozdział  II.  Cele i zadania samorządu przewodnickiego.

 

  §  11. Podstawowe cele KSPT PTTK to:

           1. Realizacja funkcji i zadań organu samorządowego przewodników turystycznych PTTK w zakresie ochrony zawodu regulowanego przewodnika turystycznego z przepisami ustawy z dnia         26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.

           2.   Reprezentowanie przewodnictwa turystycznego PTTK wobec władz państwowych i samorządowych w ramach pełnomocnictw udzielonych przez ZG PTTK.

           3.  Inspirowanie, wspieranie, pomoc i koordynowanie działalności oddziałów, kół i klubów przewodnickich, a także wszelkich form działalności samorządowej przewodników PTTK.

           4.  Inicjowanie wszelkich form działań mających na celu realizację zadań w zakresie doskonalenia i rozwoju przewodnictwa turystycznego oraz wspieranie tworzenia jednostek organizacyjnych skupiających przewodników turystycznych.

            5. Podnoszenie poziomu zawodowego przewodników turystycznych PTTK poprzez ich dokształcanie oraz doszkalanie w ramach centralnych imprez przewodnickich PTTK.

            6. Zgłaszanie projektów przepisów prawnych do władz państwowych w sprawie nowelizacji przepisów prawnych dotyczących przewodnictwa turystycznego w ramach pełnomocnictw udzielonych przez ZG PTTK.

            7. Organizacja samopomocy przewodnickiej.

            8. Podejmowanie w miarę możliwości i potrzeb stosownych działań w zakresie potrzeb socjalnych  przewodników i ich wyposażenia materialnego dla właściwej realizacji zadań zawodowych.

            9. Organizowanie okresowych narad, sympozjów, konsultacji, zlotów szkoleniowych aktywu przewodnickiego PTTK, w tym przedstawicieli samorządów przewodnickich.

          10. Współpraca ze stowarzyszeniami przewodnickimi w kraju i za granicami Polski.

        11. Rozwijanie turystyki i krajoznawstwa poprzez opracowywanie i dystrybucję wydawnictw turystyczno-krajoznawczych, szkoleniowych, a także dotyczących opieki nad zabytkami oraz ochrony środowiska.

           12. Wspieranie działań w zakresie ochrony zawodu przewodnika turystycznego, warunków pracy         i ochrony praw autorskich wypowiedzi przewodnickiej.

           13. Ochrona patentowa odznak przewodnickich będących własnością PTTK jako znaków towarowych.

 

   § 12.  Podstawowe cele Wojewódzkiego (Regionalnego) Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK to:

            1.  Współpraca z jednostkami regionalnymi PTTK.

            2. Inspirowanie i koordynowanie spraw przewodnictwa turystycznego na swoim terenie.

             3.        Reprezentowanie przewodnictwa turystycznego PTTK wobec terenowej administracji państwowej i samorządowej we współpracy z oddziałami i regionalnymi porozumieniami PTTK.

            4.  Informowanie przewodników o aktualnych regulacjach prawnych dotyczących przewodnictwa oraz inicjatywach programowych KSPT.

             5.        Podejmowanie działań w celu zachowania właściwego poziomu etycznego przewodników turystycznych PTTK.

             6. Działanie na rzecz podnoszenia poziomu zawodowego przewodników turystycznych PTTK poprzez ich dokształcanie i doszkalanie.

             7. Wspieranie działań w zakresie ochrony zawodu przewodnika turystycznego, warunków pracy    i praw autorskich wypowiedzi przewodnickich. Współpraca w tym zakresie z innymi stowarzyszeniami skupiającymi przewodników turystycznych i pilotów wycieczek na terenie działania.

             8. Koordynowanie i organizowanie kursów dla kandydatów na przewodników turystycznych         i pilotów wycieczek.

             9. Promowanie działalności kół przewodnickich z danego terenu oraz inicjowanie powstawania nowych kół.

 

Rozdział III. Zasady funkcjonowania KSPT PTTK.

 

  § 13.  Uchwały KSPT PTTK zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków. Głosowanie tajne zarządza się w przypadku zgłoszenia takiego wniosku przynajmniej przez jednego członka samorządu.

 

  § 14. KSPT PTTK działa zgodnie z przyjętym planem pracy na okres kadencji i odbywa swoje posiedzenia, które zwołuje jej przewodniczący lub osoba przez niego upoważniona, nie rzadziej niż        2 razy w roku.

 

  § 15. 1.        KSPT PTTK ma prawo dokooptować nowych członków samorządu na zwolnione miejsce          w okresie kadencji w związku z wygaśnięciem mandatu.

              2. Liczba członków dokooptowanych nie może przekraczać 1/3 składu pochodzącego z wyboru.

              3. Wygaśnięcie mandatu członka samorządu przewodnickiego następuje wskutek:

-     utraty praw członka PTTK,

-     utraty prawa wybieralności na skutek orzeczenia sądu koleżeńskiego PTTK oraz sądu powszechnego,

-      zrzeczenia się mandatu,

-     śmierci.

4. Wygaśnięcie mandatu stwierdza KSPT PTTK.

 

  § 16.   Posiedzenia KSPT PTTK są protokółowane. Dokumentacja samorządu jest przechowywana        w biurze Zarządu Głównego PTTK, a następnie archiwizowana zgodnie z obowiązującą instrukcją archiwizacji.

 

§ 17.   KSPT PTTK używa pieczęci oraz druków wg wzorów zatwierdzonych przez Zarząd Główny PTTK.

 

  § 18. Zarządowi Głównemu PTTK przysługuje prawo uchylania uchwał KSPT PTTK, jeśli są one sprzeczne ze Statutem i uchwałami władz PTTK.

 

  § 19. Zasady funkcjonowania ujęte w rozdziale III stosuje się odpowiednio do Samorządów Wojewódzkich (Regionalnych) Przewodników Turystycznych PTTK.

 

Rozdział IV. Zasady finansowania Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK

 

  § 20. 1. Wydatki organizacyjne Samorządu finansowane są w ramach rocznych budżetów ZG PTTK ze środków przeznaczonych dla Komisji Przewodnickiej ZG PTTK.

              2. Zasady finansowania działalności Samorządu Przewodników Turystycznych określą oddzielne przepisy ZG PTTK.

             3.       Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK w celu uzyskania dodatkowych środków na działalność statutowo-programową może prowadzić działalność gospodarcza zgodnie z przepisami obowiązującego prawa wg odrębnych zasad uchwalonych przez ZG PTTK.

 

   § 21.  Dla realizacji celów wymienionych w § 11 pkt 1, 5, 7, 8, 9, 10 i 11 tworzy się subkonto, na którym gromadzone są środki przekazywane przez koła i kluby przewodników PTTK oraz indywidualnie przez przewodników, a przeznaczone na w/w cele.

 

Rozdział V. Przepisy końcowe.

 

  § 25. 1.   Interpretacja niniejszych zasad działania Samorządów Przewodników Turystycznych PTTK należy do ZG PTTK.

            2.   W sprawach nie uregulowanych niniejszymi zasadami działania mają zastosowanie przepisy prawa, Statutu i stosownych uchwał władz naczelnych PTTK.

 

 

                                                                                                Zarząd Główny PTTK